خطبه سلونی قبل ان تفقدونی

نهم

از مولا پرسیدند: چه کنیم تا مشکلات زندگی در نظر ما کوچک آید؟


امیرالمومنین پنج نکته را در ارتباط با این سوال بیان فرمودند
:

1.   هرگاه یک مصیبت و مشکلی در زندگی شما پدید آمد، شما مشکل بزرگتر از آن را در ذهن خودتان مجسم کنید و به خود بگویید اگر به جای این مشکل وارده، آن مشکل بزرگتر بر سر من فرود می آمد، چه می‌شد؟ اگر مشکل بزرگتر را در ذهن مجسم کنید، تحمل این مشکلی که بر سر شما وارد شد ، بر شما آسان خواهد شد .

 

 

توضیح بیشتر: مثلاً اگر خدایی نکرده در یک حادثه ای دست کسی شکست، این شکسته شدن دست را اگر بخواهیم تحمل کنیم، در ذهن مان تجسم کنیم که اگر در این حادثه علاوه بر دست من، پا و سر و گردن و کمرم می شکست، چه می‌شد؟ وقتی آن مصیبت بزرگ تر را در ذهن مجسم کردید، این مصیبت وارده تحملش آسان خواهد شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.   رنج یک مصیبت را بر گذر زمان پخش کنید، تقسیم و توزیع کنید .

توضیح بیشتر: پخش نمودن رنج یک مصیبت بر گذر زمان معنایش چیست؟

به این معنی است که غم و غصه های دیروز زندگی تان ، برای دیروز بود، تمام شد و رفت! غم و غصه های فردا هم برای فرداست که هنوز نیامده، و اصلاً معلوم نیست شما فردایی داشته باشید یا نه، پس برای امروز شما، غم و غصه های همین امروز کافی ست .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3   .باور کنید که رنج و غم و مشکل زندگی پایان پذیر است. هیچ غم و غصه ای برای همیشه در زندگی شما باقی نمی‌ماند. هرمشکلی یک مدت زمانی دارد. تا یک مدتی در زندگی شما می ماند، ماموریت خود را به انجام می رساند، به اهداف خودش دست پیدا می‌کند و بعد زندگی شما را ترک خواهد گفت. مشکلات پایان پذیر است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.  آنچه بود و رفت، مثل آن که نبود .

توضیح بیشتر: خیلی وقتها غصه های ما بابت چیزهایی ست که به دست آوردیم، بعد از دست ما رفت و می‌نشینیم و غصه می‌خوریم. مولا می‌فرمایند این هم غصه خوردن ندارد، چون آنچه بود و رفت، مثل اینکه از اول آن را نداشتید، خلاص !!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.   آنچه به دست نیامد، مثل آن که بود و رفت .

توضیح بیشتر: خیلی وقت ها غم و غصه های ما بابت چیزهایی ست که سعی کردیم آن را به دست بیاوریم، ولی به دست نیامد . می نشینیم و غصه اش را می خوریم. این هم غصه خوردن ندارد چون آنچه به دست نیامد، مثل آن که بود و رفت .

 

 

 

 

 

 

سوال کننده نهم هم، جواب سوال خود را گرفت و نشست

 

ادامه دارد.....

/ 1 نظر / 26 بازدید
saeed

ّبا سلام وب خوبی داری-اگه خواستی به وب من هم سری بزنم و اگه خواستی وب من رو با نام انسان و دین و آدرس ensanodin.persianblog.ir لینک کن و بعد خبر بده یا در تبادل لینک اتومات وبم آدرس وبلاگت رو اضافه کن. با تشکر مدیریت وبلاگ انسان و دین