خطبه سلونی قبل ان تفقدونی

یکی از مظلومیت های خطبه سلونی این است که متأسفانه جناب سید رضی که جمع آوری کننده خطب نهج البلاغه ست، این خطبه را در نهج البلاغه نیاورد! چون همانطور که می دانید ، نهج البلاغه سه بخش است: یک بخش خطبه ها (یعنی سخنرانی های مولا علی (ع))، یک بخش نامه ها (یعنی مکاتبات امیرالمومنین)، یک بخش هم کلمات قصار (یعنی سخنان کوتاه امام علی).


چون خطبه"سَلونی قَبلَ اَن تَفقِدونی"نه جزء سخنرانی،نه جزء نامه و نه جزء کلمات قصار است، لذا سید رضی اصلا این خطبه سلونی را در نهج البلاغهنیاورد. شارحان نهج البلاغه مثل ابن ابی الحدید ، مثل آیت الله جوادی آملی ، مثل استادعلی دوانی، اینها بخشهایی از این خطبه سلونی را در کتاب‌هایشان آوردند..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک نکته:

در میان این پرسش و پاسخ ها ، گاهی نیاز به توضیح بیشتر است تا بتوانیم جان و محتوای کلام مولا علی (ع) را در حد وسع مان ، فرا بگیریم. (ان شاء الله) لذا هر زمانی که این نیاز احساس شد ، با عبارت توضیح بیشتر : ... به این مهم می پردازیم . لطفا توجه بفرمایید که توضیح بیشتر ... جزو خطبه نیست!

 

اول:

اولین سوال کننده از گوشه‌ی مسجد کوفه برخاست و پرسید:

یا علی، به من بگو از اینجا که من ایستاده ام تا عرش خدا چقدر فاصله است؟


امیرالمومنین فرمود: اولاً فاصله فرش تا عرش، یک فاصله‌ی مکانی نیست که من به تو بگویم از اینجا تا عرش چقدر فاصله است؟! اما اگر یک مومنی خالصانه بگوید لا اله الا الله و این کلمه توحید را بر زبان خود جاری سازد ، او فاصله فرش تا عرش را پیموده است، فرش و عرش را به یکدیگر دوخته است .

و بعد در ادامه فرمود: اگر می خواهی عرش پروردگار رحمان را جستجو کنی، بدان قلب یک انسان مومن عرش پروردگار رحمان است‌‌.

اولین سوال کننده جواب سوال خود را گرفت و نشست

 

 

ادامه دارد...

/ 2 نظر / 72 بازدید
mohamad

سلام میتونید متن کامل خطبه سلونی رو برام بفرستید؟ حدودا 70 سوال از حضزت علی ع شده به این فکر افتادم که یه برنامه تحت وب بنویسم که این سوال جواب رو هر کسی که خواست به صورت یه تکه اسکریپت در وبلاگ و یا سایتش درج کنه و هر بار رندوم یکی از این سوال جوابها نمایش داده بشه ممنون میشم اگه دسترسی دارید در این امر خیر و معنوی همراه شوید یاعلی منتظرم